Güçver Su Sporları

Vizyonumuz

Güçver Su Sporları Kulübü olarak vizyonumuz, KKTC de en uygun ve en kaliteli yüzme, sörf ve yelken derslerini verip, ada halkına ve gençlerimize yüzmenin insan hayatındaki önemini benimsetmek, denizin ve yelkenin güzelliğini yaşatmaktır. Sürekli Gelişim felsefesiyle kulübümüzü devamlı büyütmek, profesyonelleştirmek ve bu çalışma prensibiyle Türkiye ve Dünya çapında başarılı bir yere gelmek  çocuklarımız  ve gençlerimize bu sporu öğretip, ileriki nesillere aktarılması, adamızda kumar ve seks turizminin tek seçenek olmaması için su sporlarında başarılı olmak başta gelen hedeflerimizdendir.

Misyonumuz

Güçver Su Sporları Kulübü olarak, sürekli değişen ve gelişen öğrenme çerçevesi içinde öğrenicilerin tek tek kendi potansiyellerine ulaşmalarını sağlayarak, Kıbrıs’ta yüzme, yelken ve sörf spor dallarını geliştirmek, bu sporları adanın en önde gelen sporlarından biri yaparak başarılı sporcular yetiştirmek. Gelişen teknoloji ile yüzme,yelken ve sörf  malzemeleri yenileyip, bu sporları daha kolay ve daha konforlu hale getirerek diğer kuruluşlardan farklılaşmak, tecrübeli hocalarımız ile kaliteli hizmet vermek, Denizi seven, her yaştaki insanı su sporlarını yapabilecek ortamı sağlamak. Wind-surf ve kite-surf extreme sporlarını sevenlere ve başlamak isteyenlere, duydukları özel ihtiyaçları karşılamak ve buluşma ortamı sağlamak. Hiçbir şekilde motor ve benzeri doğal olmayan enerji kaynaklarıyla su sporları yapmamak ve bu sebeple de, denizi ve çevreyi kirletmemek, hayvanları ve insanları rahatsız etmemek misyonumuzdur.

Tarihçesi

Bizim ve ailemizin su sporlarına arşınlığı yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamanı kapsamaktadır. 1960’li yıllarda babamın ve amcamın bana 5 yaşında yüzme öğretmesiyle bu sevgi başladı. Her gecen günde yüzmemi ve su sporlarında kendimi geliştirmeye çalıştım. Mahallemizin çocuklarına ve birçok arkadaşıma 1970’li yıllarında yüzmeyi öğreterek, insanlara yüzme öğretmenin hazını yaşadım ve ilk antrenörlük deneyimlerime başladım. 1987 yılında rüzgâr sörfü ile tanıştım ve arkadaşlarıma rüzgâr sörfü öğretmeye başladım. Daha sonra kendi çocuklarıma yüzmeyi ve sörfü öğreterek, onlarında deniz sever olarak yetiştirilmelerini sağladım.  1988 de su sporları dalında kulüplerin insanlara daha fazla bu sporu geliştirebilmeleri için bize gönül veren arkadaşlarla birlikte deniz içerisinde 25m ipten seyyar havuzlar kurup ilk resmi yüzme kurslarını vermeye başladım. Daha sonra kurslara katılıp gerek yüzme gerekse sörf ve yelken dalında kendimizi geliştirdik. 2006 yılına kadar da kimseden yardım almadan  sadece hizmet amaçlı, su sporlarını tanıtmak için karşılıksız ve ücretsiz olarak yüzme-yelken ve sörf kursları verdim.  Gelişen tecrübemiz ve talep üzerine, halkımıza daha yararlı ve kaliteli eğitim verebilmek için 2006 yılında Güçver Su Sporları (Gucverwatersports) özel kulübümüzü kurduk ve su sporlarına olan ilgiyi  iyicene arttırdık. Kulübümüz yaptığı faaliyetleri ve ürün  yelpazesini her zaman geliştirmeye devam ediyor. Aldığımız yeni sörf ve yelken malzemeleriyle sörf ve yelken öğrenme yaşını önce 8 yaşa sonra 6 yaşa düşürdük. Yüzmedede 6 yaşı 4 yaşa düşürerek yüzmede de daha küçük yaş gruplarının yüzme öğrenmesini sağladık. Ada da hiç yapılmayan Cankurtaran  kurslarını açarak, plaj-sahil-havuzlar –belediyelere ve otellere yasa gereği olarak can kurtaran personelini yetiştirip, uluslar arası düzeyde sertifikalandırdık. Eğitimlerimiz de iddia ediyorum ki Su sporlarında bizim kadar şu anda bilinçli eğitim veren bir kurum yoktur.  Tüm antrenörlerimiz yüzme antrenörlük, gümüş cankurtaranlık, yelken hakemliği ve antrenörlüğü ve de amatör denizcilik belgelerine sahiptirler. Her zaman kurslar düzenleyerek hizmet içi eğitimlerle personelimizi sürekli öğrenme felsefesiyle daha da bilinçlendiriyoruz.  Özetlemek gerekirse, amacımız K.K.T.C halkını yüzme-yelken-sörf ve tüm su sporları dallarında bilinçlendirmek, tesisler kurarak, tanıtmak, faydalandırmak ve ulusal ve uluslararası düzeyde yarışlara katılabilecek sporcular yetiştirmek ve tüm bu çalışmalar sayesinde, ülkemizdeki su sporları potansiyelini ön plana çıkarıp, özel ilgi turizminin gelişmesini sağlayıp, ülke ekonomisini, tanıtmak ve turizmine katkıda bulunmaktır.
Güçver Su Sporları Kulübü Başkanı

Mustafa Güçver